J.D. Course and Exam Schedules

Listed below, please find the course and exam schedules for the current semester and forthcoming semesters as they become available.
The Law School Academic Calendar can be found here.

Last updated: May 14, 2019

>>>Click here for a printer friendly version of the J.D. Course Schedule (Fall 2019).<<<

First Year Courses
Course Section First-Year Courses Credits Professor Days Time Location
630AA 01 Legal Skills §1 0.5 Friedland Fri: 9/13, 10/4, 11/8 9:00a-3:00p 108
630AA 02 Legal Skills §2 0.5 Friedland Fri: 9/13, 10/4, 11/8 9:00a-3:00p 108
630AA 03 Legal Skills §3 0.5 Friedland Fri: 9/13, 10/4, 11/8 9:00a-3:00p 108
600 01 Civil Procedure §1 (flex students) 4 Nathenson TTh 1:30-3:30p 102
600 02 Civil Procedure §2 4 Rizzardi TTh 2:00-4:00p A-112
600 03 Civil Procedure §3 4 Moore TTh 2:00-4:00p 104
610A 01X Contracts §1X (flex students) 4 Martin TTh 9:00-11:00a 104
610A 01Y Contracts §1Y (flex students) 4 Martin TTh 9:00-11:00a 202
610A 02X Contracts §2X 4 Plass MW 9:30-11:30a 102
610A 02Y Contracts §2Y 4 Plass MW 9:30-11:30a 202
610A 03X Contracts §3X 4 Clark MW 10:00a-12:00p 104
610A 03Y Contracts §3Y 4 Clark MW 10:00a-12:00p 104
650A 01 Torts §1 4 Hernandez MW 10:00a-12:00p A-112
650A 02 Torts §2 4 Mensel MW 1:00-3:00p 102
650A 03 Torts §3 4 Dai TTh 1:00-3:00p 104
635 01A Legal Writing §1A

(flex students)

3 Warheit T

Th

 

4:00-5:15p

4:00-6:00p

 

103

635 01B Legal Writing §1B 3 Kravitz M

F

 

2:00-3:15p

10:00a-12:00p

 

103

635 01C Legal Writing §1C 3 Mahoney M

F

 

2:00-3:15p

10:30a-12:30p

A-111
635 02A Legal Writing §2A 3 Rogatinsky T

F

 

9:00-10:15a

9:30-11:30a

 

215

635 02B Legal Writing §2B 3 Chan T

F

 

10:00-11:15a

10:30a-12:30p

 

102

635 02C Legal Writing §2C 3 Warheit T

F

 

10:00-11:15a

12:00-2:00p

 

215

635 03A Legal Writing §3A 3 Mahoney T

F

 

10:00-11:15a

1:00-3:00p

 

A-111

635 03B Legal Writing §3B 3 Kravitz T

F

 

10:00-11:15a

1:00-3:00p

 

103

635 03C Legal Writing §3C 3 Rogatinsky T

F

 

10:45a-12:00p

12:00-2:00p

 

104

Required Upper Level Courses

++MPRE is 11/9/2019

Course Section Required Upper Level Courses Credits Professor Days Time Location
711B1 01 Advanced Legal Skills §1 (2L Students) 4 Gibbs MW 12:30-2:30p CPD-113
711B1 02 Advanced Legal Skills §2 (2L Students) 4 Castleberry TTh 9:00-11:00a CPD-113
685 01 Appellate Advocacy §1 2 Chan W 1:00-3:00p 103
685 02 Appellate Advocacy §2 2 Judge Walsh* T 6:45-8:45p 103
968 01 Bar Prep Skills I §1 (3L Students) (exempt from grading curve) 4 Block MW 1:00-3:00p A-112
968 02 Bar Prep Skills I §2 (3L Students) (exempt from grading curve) 4 Gibbs TTh 10:00a-12:00p A-112
813 01 Business Associations §1 4 Butler  

MW

 

9:00a-11:00p

 

219

813 02 Business Associations §2 4 Sullivan  

TTh

 

10:00a-12:00p

 

219

826 01 Evidence §1 4 Ledwon MW 9:00-11:00a CPD-113
826 02 Evidence §2 4 Ledwon TTh 1:30-3:30p CPD-113
850 01 Professional Responsibility §1 (3L Students ONLY)++ 3 Pertnoy MW 3:15-4:45p 219
850 02 Professional Responsibility §2 (3L Students ONLY)++ 3 Rizzardi TTh 3:15-4:45p 219
Elective Courses
Course Section Elective Courses  Credits Professor Days Time Location
869 01 Admiralty Law 3 Costabel* MW 3:30-5:00p A-111
842 01 Bankruptcy 3 Abdo-Gomez* M 5:30-8:30p 103
968A 01 Bar Prep Skills II (3L students ONLY) 2 Block M 5:30-7:30p 219
945 01 Capital Punishment 2 Georgi* Th 11:15a-1:15p 109A
866 01 Conflicts of Law 3 Light ONLINE ONLINE ONLINE
808 01 Criminal Procedure I §1 3 Judge Trawick* MW 6:30-8:00p 102
808 02 Criminal Procedure I §2 3 Tibbs TTh 1:30-3:00p 219
848 01 Criminal Procedure II 3 Judge Cooke W 6:30-9:30p 215
851 01 Elder Law 3 Zamora* T 10:00a-1:00p 109A
920 01 Election Law 3 Planas* Th 5:00-8:00p 202
895 01 Environmental Law {S} 3 Light ONLINE ONLINE ONLINE
810 01 Family Law 3 Gilbert MW 10:30a-12:00p A-111
901 01 Federal Estate and Gift Taxation 3 Wolff MW 11:15-12:45p 215
812 01 Federal Income Tax 4 Wolff MW 9:00-11:00a 215
828 01 First Amendment 3 Wiessner TTh 3:15-4:45p A-111
881 01 Florida Civil Practice {S} 3 Pertnoy MW 11:15a-12:45p 202
880 01 Florida Constitutional Law §1 3 Judge Shepherd* T 6:30-9:30p 219
880 02 Florida Constitutional Law §2 3 Coffee, J* W 6:30-9:30p 219
837C 01 How Judges Think 1 Judge Levine* W 8/28, 9/11, 9/18, 9/25 6:00-9:00p 218
817 01 Interviewing, Counseling, & Negotiations (ICN) {S} 2 Rizzardi Th 11:15a-1:15p 103
959 01 International Business Transactions 3 Costabel MW 5:30-7:00p A-111
700 01 International Law 3 Pati W 6:00-9:00p  A-112
816 01 Labor Law 3 Plass MW 3:15-4:45 202
846A 01 Legal Research Bootcamp – International Law 1 Balleste M-F 8/19-8/23 3:00-6:00p 109A
689C 01 Mental Health Law 2 Davis* T 6:45-8:45p 215
734 01 Mock Trial – Class Component {S} 1 Lafrance* Th 8:15-9:15p 108
734A 01 Mock Trial Team {S} 1 or 2 Lafrance* Offsite N/A N/A
710 01 Moot Court – Class Component 1 Blumberg* M 5:00-6:00p 202
710A 01 Moot Court Team {S} 1 or 2 Blumberg* Offsite N/A N/A
710 01 Moot Court (Int’l Arbitration) – Class Component 2 Wiessner M TBD TBD
710 01 Moot Court (Space Law) – Class Component 1 Ospina M TBD TBD
861 01 Pre-Trial Practice {S} 3 Alvarez* T 6:15-9:15p 201
894 01 Products Liability 3 Mensel MW 5:30-7:00p CPD-113
747 01 Property Focus for the Bar §1 1 Zeiner Th 8/29-10/3 1:00-3:00p A-111
747 02 Property Focus for the Bar §2 1 Zeiner W 10/9-11/13 5:15-7:15p 202
843 01 Real Estate Development and Finance {S} 3 Zeiner MW 11:15a-12:45p 109A
815 01 Sales 3 Clark MW 1:30-3:00p 219
820 01 Secured Transactions 3 Martin, J. TTh 1:30-3:00p 103
846A 01 Space Law 2 Ospina M 1:00-3:00p 109A
865C 01 Trademark and Branding Law {S} 3 Nathenson TTh 5:00-6:30p 215
855A3 01 Transnational Criminal Law 3 Klein* MW 9:00-10:30a 103
760 01 Trial Advocacy Practice §1 {S} 3 Russomanno* M 6:30-9:30p 108
760 02 Trial Advocacy Practice §2 {S} 3 Lafrance* Th 5:00-8:00p 108
760 03 Trial Advocacy Practice §3 {S} 3 Judge Lopez* T 6:30-9:30p 202
760 04 Trial Advocacy Practice §4 {S} 3 Judge Towbin Singer* W 6:15-9:15p 104
840 01 Wills & Trusts 3 Singer TTh 5:00-6:30p CPD-113
Seminars
Course Section Seminar Courses  Credits Professor Days Time Location
899H3 01 Cyber Security Law and Policy 2 Balleste T 3:15-5:15p 109A
899Y 01 Immigration 2 Gilbert M 3:15-5:15p 218
899B1 01 Race and the Law 2 Tibbs T 10:00a-12:00p 218
899L1 01 Rule of Law 2 Wiessner Th 1:00-3:00p 218
899Q2 01 UN Global Governance & Global Ethics 2 Wolff/Holland* ONLINE ONLINE ONLINE
Clinics/Externships

To Be Announced

Course Section Clinics/Externships^^ Credits Professor Days Time Location
845A 01 Appellate Litigation Clinic {S} 6 Blumberg* Th 4:30-6:30p 218
857 01 Civil Practice Externship {S} 4/8**** Martin, T.* T 6:30-8:30p 218
864 01 Criminal Practice Externship {S} 8**** Noto* Th 6:30-8:30p 201
870 01  

Florida Supreme Court Internship

12 Dykas Off site Off site Off site
835B 01 Immigration Clinic {S} 6 Vastine W 3:15-5:15p 218
865 01 Judicial Internship {S} 4 Judge Gayles* T 6:15-8:15p 219
857A 01 United Nations Internship in New York {S} 8 Wolff Off Site Off Site Off Site
857AA 01 United Nations Internship in New York – Class Component {S} 4 Wolff Off Site Off Site Off Site
911 01 Tax Clinic {S} 4 Butler/Even W 3:15-5:15p 215
Graduate Courses in Intercultural Human Rights – LL.M.

These courses may be taken as elective credits by J.D. students.
J.D. students must register for the Graduate LL.M. Courses at the Law School Registrar’s Office.
Click here to view the full LL.M. Course Schedule.

Course No. Section Dates Course Credits Professor Schedule/Time Room
 LLM700

LAW700

01 8/21-11/20 International Law 3 Pati W

6:00-9:00p

A-112
LLM411A

LAW411A

01 8/19-9/6 International Bill of Rights 3 Wiessner M T Th F

6:00-8:55p

A-111
LLM420

LAW420

01 9/16-9/20 Ethical Moorings: Philosophical & Religious Foundations 1 Makdisi, John M T Th F

6:00-8:55p

A-111
 

LLM423

LAW423

01 9/24-9/28  

Human Rights and Religion

1  

Butler

M T Th F

6:00-8:55p

A-111
 

LLM414

LAW414

01 10/14-10/18  

Protections of Refugees

1  

Gilbert

 

M T Th F

6:00-8:55p

A-111
 

LLM401

LAW40

01 10/28-11/1  

Human Rights Lawyering {S}

1 Meany* M T Th F

6:00-8:55p

A-111
Exam Schedule

>>>Click here for a printer friendly version of the Final Exam Schedule (Fall 2019).<<<

 FRIDAY  FRIDAY Reading Days
 11 Oct 16 Nov 11/26 – 12/2
10:00a-12:00p 10:00a-12:00p
Property Focus for the Bar §1 Property Focus for the Bar §2  To Be Announced  To Be Announced Reading Period
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
2 Dec 3 Dec 4 Dec 5 Dec 6 Dec 7 Dec
8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am
Reading Period Evidence §1

Evidence §2

Civil Procedure §1

Civil Procedure §2

Civil Procedure §3

Secured Transactions

Criminal Procedure I §1

Criminal Procedure I §2

Criminal Procedure II

Bar Prep Skills I §1

Bar Prep Skills §2

MAKE-UP DAY
2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm
Reading Period Conflicts of Law

Federal Income Tax

Bankruptcy

Bar Prep Skills II

Florida Constitutional Law §1

Florida Constitutional Law §2

International Law

Labor Law NO EXAMS
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
9 Dec 10 Dec 11 Dec 12 Dec 13 Dec
8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am
Torts §1

Torts §2

Torts §3

 

Business Associations §1

Business Associations §2

Elder Law

Election Law

Contracts §1

Contracts §2

Contracts §3

 

 

Degrees Posted

 

 

2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm
Wills & Trusts Family Law

Federal Estate and Gift Tax

Florida Civil Practice

Advanced Legal Skills §1

Advanced Legal Skills §2

Professional Responsibility §1

Professional Responsibility §2

Sales

Contracts §1

Contracts §2

Contracts §3

First Amendment

Take-Home, Online, and/or Paper
Admiralty Law

Appellate Advocacy

Capital Punishment

Environmental Law

How Judges Think

International Business Transactions

Interviewing, Counseling & Negotiations

Legal Research & Writing

Legal Research Boot Camp – International Law

Mental Health Law

Pretrial Practice

Products Liability

Real Estate Development & Finance

Space Law

Seminars: ALL

Trademark & Branding Law

Transnational Criminal Law

Trial Advocacy Practice

>>>Click here for a printer friendly version of the J.D. Course Schedule (Spring 2019).<<<

First Year Courses
Course Section First-Year Courses Credits Professor Days Time Location
630A 01 Legal Skills& §1 (flex students) 0.5 Friedland Th: 1/3; Fri: 1/4, 2/8, 3/8, 4/12 9:00a-3:00p 108
630A 02 Legal Skills §2 0.5 Friedland Th: 1/3; Fri: 1/4, 2/8, 3/8, 4/12 9:00a-3:00p 108
630A 03 Legal Skills §3 0.5 Friedland Th: 1/3; Fri: 1/4, 2/8, 3/8, 4/12 9:00a-3:00p 108
680 01 Constitutional Law §1 (flex students) 4 Wiessner TTh 3:15-5:15p 104
680 02 Constitutional Law §2 4 Kang TTh 10:00a-12:00p 102
680 03 Constitutional Law §3 4 Gilbert MW 3:15-5:15p 104
620 01 Criminal Law §1 3 Silver MW 1:30-3:00p 102
620 02 Criminal Law §2 3 Singer TTH 1:30-3:00p 104
620 03 Criminal Law §3 3 Hernandez MW 1:00-2:30p 104
647 01 Legal Methods and Essay Writing §1 2 Castleberry/Warheit  

M

1:30-3:30p A-111
647 02 Legal Methods and Essay Writing §2 2 Castleberry/Chan  

T

1:30-3:30p 103
647 03 Legal Methods and Essay Writing §3 2 Castleberry/Kravitz  

W

12:30-2:30p 103
690A 01 Property §1 (flex students) 4 Singer TTH 10:00a-12:00p 104
690A 02 Property §2 4 Makdisi, J. MW 9:00-11:00a 219
690A 03 Property §3 4 Gonzalez TTh 1:30-3:30p 102
705 01A Advanced Legal Writing §1A {S}

(flex students)

3 Glazer-Esh T

Th

1:15-2:30p

12:30-2:30p

A-111

A-111

705 01b Advanced Legal Writing §1B {S} 3 Kravitz M

F

10:45a-12:00p

1:30p-3:30p

103

103

705 01b Advanced Legal Writing §1C {S} 3 Mahoney M

F

10:45a-12:00p

11:00a-1:00p

A-111

A-111

705 02A Advanced Legal Writing §2A {S} 3 Rogatinsky W

F

1:00-2:15p

9:15-11:15a

215

CPD113

705 02B Advanced Legal Writing §2B {S} 3 Glazer-Esh T

F

3:30-4:45p

10:30a-12:30p

215

215

705 02C Advanced Legal Writing §2C {S} 3 Warheit W

F

 1:00-2:15p

12:00-2:00p

 A-111

219

705 03A Advanced Legal Writing §3A {S} 3 Mahoney T

F

 10:45a-12:00p

1:30-3:30p

 215

215

705 03B Advanced Legal Writing §3B {S} 3 Chan T

F

10:30a-11:45a

10:45a-12:45p

 103

103

705 03C Advanced Legal Writing §3C {S} 3 Rogatinsky T

F

10:30-11:45a

12:30-2:30p

219

102

Required Upper Level Courses
Course Section Required Upper Level Courses Credits Professor Days Time Location
711B1 01 Advanced Legal Skills §1 (2L Students) 4 Gibbs MW 3:15-5:15p A-112
711B1 02 Advanced Legal Skills §2 (2L Students) 4 Gibbs TTh 9:00-11:00a A-112
968 01 Bar Prep Skills I §1 (3L Students) (exempt from grading curve) 4 Hernandez MW 10:00-12:00p A-112
968 02 Bar Prep Skills I §2 (3L Students) (exempt from grading curve) 4 Mensel TTh 3:45-5:45p 102
813 01 Business Associations §1 4 Sullivan MW

F 2/8 & 3/22

1:00-3:00p

10:00a-12:00p

CPD-113

A-112

813 02 Business Associations §2 4 Sullivan TTh

F 2/8 & 3/22

3:15p-5:15p

10:00a-12:00p

A-111

A-112

826 01 Evidence §1 4 Ledwon MW 1:00-3:00p 219
850 01 Professional Responsibility §1 (L3 Students ONLY)++ 3 Pertnoy MW 3:15-5:15p 219
850 02 Professional Responsibility §2 (L3 Students ONLY)++ 3 Rizzardi TTh 10:00-12:00p A-111
840 01 Wills & Trusts §1 (elective course-entering class 2016) 3 Mensel TTH 1:30-3:00p A-112

++MPRE is 3/23/2019

Elective Courses
Course Section Elective Courses  Credits Professor Days Time Location
800 01 Administrative Law 2 Rizzardi T 3:15-5:15p 202
819 01 Alternative Dispute Resolution 2 Kuehne*/Davis* M 6:30-8:30p 215
968A 01 Bar Prep Skills II (3L students ONLY) 2 Lawson M 5:30-7:30p 102
615A 01 Civil Procedure Focus for the Bar 1 Moore W (2/27 – 4/17) 3:15-5:45p 103
958D 01 Constitutional Law Focus for the Bar 1 Kang Th (1/10-2/21) 1:00-3:00p CPD-113
965B 01 Copyright & Content Management {S} 3 Nathenson TTh 3:15-4:45p 219
867A 01 Corporate Justice 2 Cummings*/Clark* ONLINE ONLINE ONLINE
903 01 Corporate Tax 3 Wolff MW 3:15-4:55p 215
808 01 Criminal Procedure I §1 3 Garcia TTh 1:30-3:00p 219
808 02 Criminal Procedure I §2 3 Judge Trawick* MW 6:30-8:00p 104
902 01 Estate Plannings 3 Robes*/Landolfi* T 6:00-9:00p 103
826A 01 Evidence Focus for the Bar 3 Moore W (1/9-2/20) 3:15-5:15p 103
810 01 Family Law 3 Makdisi, JM MW 10:45-12:15p 104
879 01 Federal Courts 3 Light ONLINE ONLINE ONLINE
812 01 Federal Income Tax 4 Wolff MW 10:15-12:15p 215
828 01 First Amendment 3 Kang TTh 5:00-6:30p CPD-113
881 01 Florida Civil Practice {S} 3 Pertnoy MW 12:30-2:00p 202
880 01 Florida Constitutional Law §1 3 Rosenthal* W 6:30-9:30p 102
880 02 Florida Constitutional Law §2 3 Judge Shepherd* TH 6:30-9:30p A-112
884 01 Florida Criminal Procedure 2 Coffey* T 6:30-8:30p 104
851A1 01 Guardianship Law 3 Zamora* W 9:45-12:45p A-111
689A 01 Health Law & Policy 2 Makdisi, J.M. M 3:15-5:15p 202
837A 01 How Lawyers Get Paid {S} 2 Light ONLINE ONLINE ONLINE
752 01 Human Trafficking Law & Policy 3 Pati ONLINE ONLINE ONLINE
830 01 Immigration Law {S} 3 Gilbert MW 10:45-12:15p 102
942 01 Innovations & Inventions – Patents & Trade Secrets {S} 3 Nathenson TTh 10:00-11:30a 202
732A1/B1 01 International Moot Court “Jessup” Team {S} 1 or 2 Wiessner/Warheit Off Site N/A N/A
732A 01 International Moot Court “Space Law” Team {S} 1 or 2 Ospina*/Warheit Off Site N/A N/A
817 01 Interviewing, Counseling, & Negotiations (ICN) {S} 2 Saltzman* W 6:30-8:30p 219
603 01 Journal of Complex Litigation – Class Component 1 Light T 10:45-11:45a 109-A
886 01 Juvenile Law 2 Saltzman* W 3:30-5:30p  

CPD-113

816 01 Labor Law 3 Plass TTh 1:30-3:00p 202
853 01 Land Use Planning 3 Coffee, J*  

W

6:30-9:30p 103
831 01 Law Office Management {S} 2 Abdo-Gomez* Th 4:00-6:00p 103
888A 01 Legislation and Regulation 1 Light ONLINE ONLINE ONLINE
734 01 Mock Trial – Class Component {S} 1 Lafrance* Th 8:15-9:15p 108
734A 01 Mock Trial Team {S} 1 or 2 Lafrance* Offsite N/A N/A
710 01 Moot Court – Class Component 1 Blumberg* M 5:30-6:30p 202
710A 01 Moot Court Team {S} 1 or 2 Blumberg* Offsite N/A N/A
852A 01 Negotiations {S} 1 Harbaugh* Fri 2/15

 

Sat 2/16

Fri: 12:00-5:00p

Sat: 9:00-5:00p

CPD-113
861 01 Pretrial Practice {S} 3 Alvarez* T 6:30-9:30p 201
843 01 Real Estate Development and Finance {S} 3 Zeiner MW 10:45a-12:15p 218
868A1 01 Recreational Boating and Crusing 2 Costabel* M 3:15-5:15p 218
856 01 Remedies 2 Makdisi, J. M 3:15-5:15p 103
815 01 Sales 3 Plass Th 10:45-12:45p 103
820 01 Secured Transactions 3 Martin, J. TTh 9:00-10:30a CPD-113
820B 01 Transactional Skills {S} 3 Martin, J. TTh 1:30-3:00p 215
855A1 01 Transnational Security 3 Klein* MW 9:00-10:30a 103
760 01 Trial Advocacy Practice §1 {S} 3 Judge Marcus* W 3:15-6:15p 218
760 02 Trial Advocacy Practice §2 {S} 3 Russomanno* M 6:30-9:30p 108
760 03 Trial Advocacy Practice §3 {S} 3 Judge Tobwin-Singer*/Davis, L.* T 6:30-9:30p 108
760 04 Trial Advocacy Practice §4 {S} 3 Lafrance* Th 5:00-8:00 202
891 01 White Collar Crime 3 Professor Peoples* W 6:00-9:00p A-112
Seminars
Course Section Seminar Courses  Credits Professor Days Time Location
899L3 01 Hispanic Civil Rights & the Law 2 Gonzalez T 6:30-8:30p 218
899J 01 International Law in the 21st Century 2 Wiessner Th 9:30-11:30a 201
899Z 01 Legal Storytelling and Persuasion 2 Ledwon M 9:30-11:30a 202
899Q1 01 U.N. Global Governance & Global Ethics 2 Wolff/Holland* ONLINE ONLINE ONLINE
899R 01 Moral Dilemmas 2 Silver M 5:30-7:30p 218
Clinics/Externships
Course Section Clinics/Externships^^ Credits Professor Days Time Location
845A 01 Appellate Litigation Clinic {S} 6 Blumberg* Th 4:30-6:10p 218
934 01 Bankruptcy Externship Class Component {S}

(offered spring only)

2 Abdo-Gomez* Th 6:30-8:30p 103
934AA 01 Bankruptcy Externship Practice {S} 1 Abdo-Gomez* Off-Site Off-Site Off-Site
857 01 Civil Practice Externship {S} 4/8**** Martin, T.* T 6:15-8:15p 109-A
864 01 Criminal Practice Externship {S} 8**** Noto* Th 6:45-8:45p 104
874 01 Elder Law Externship {S}

(offered spring only)

4 Schneider* Th 6:45-8:45p 219
835B 01 Immigration Clinic II {S} 6 Vastine W 1:00-3:00p 218
865 01 Judicial Internship {S} 4 Judge Lopez* T 6:15-8:15p 215
857A 01 United Nations Internship in New York {S} 8 Wolff Off Site Off Site Off Site
857AA 01 United Nations Internship in New York – Class Component {S} 4 Wolff Off Site Off Site Off Site
911 01 Tax Clinic {S} 4 Butler M 1:00-3:00p 215
Graduate Courses in Intercultural Human Rights – LL.M.

These courses may be taken as elective credits by J.D. students.
J.D. students must register for the Graduate LL.M. Courses at the Law School Registrar’s Office.
Click here to view the full LL.M. Course Schedule.

Course No. Section Dates Course Credits Professor Schedule/Time Location
 

LLM416A

LAW416A

2 cr.

01 Jan. 7 – Jan. 11 Armed Conflict & Individual Liability I:

Humanitarian Law

2 Professor Toni Pfanner*

Professor Roza Pati

 

M T Th F

6:00-8:55p

A-111
Continued:

LLM416A

LAW416A

2 cr.

cont. Jan. 14 – Jan. 18 Armed Conflict & Individual Liability II:

International Criminal Law

cont. H.E. Judge Fausto Pocar*

Professor Roza Pati

M T Th F

6:00-8:55p

A-111
LLM416

LLM416

1 cr.

01 Jan. 28 – Feb. 1 Human Rights and Terrorism 1 Professor Mark Kielsgard M T Th F

6:00-8:55p

A-111
LLM421

LAW421

3 cr.

01 Feb. 11 – Feb. 15 Regional Systems of Human Rights I:

The European System

3 Professor Federico Lenzerini*

Professor Viviana Krsticevic

M T Th F

6:00-8:55p

A-111
Continued:

LLM421

LAW421

3 cr.

cont. Feb. 19 – Feb.23 Regional Systems of Human Rights II:

The African System

cont. Professor Tiyanjana Maluwa*

Professor Viviana Krsticevic

T Th F

6:00-8:30p

Sa

8:30a-12:40p

A-111
Continued:

LLM421

LAW421

3 cr.

cont. Feb. 25 – Mar. 1 Regional Systems of Human Rights III:

The Inter-American System

cont. Professor Viviana Krsticevic M T Th F

6:00-8:55p

A-111
LLM418

LAW418

1 cr.

01 Mar. 11 – Mar. 15 Human Rights and the Environment 1 Professor Alfred Light ONLINE N/A
LLM405

LAW405

1 cr.

01 Mar. 25 – Mar. 29 International Economic Law and Human Rights 1 Professor Siegfried Wiessner

Professor Markus Krajewski*

M T Th F

6:00-8:55p

A-111
LLM422

LAW422

1 cr.

01 Apr. 1 – Apr. 5 Women’s Rights and Rights of the Child 1 Dean Nora Demleitner* M T Th F

6:00-8:55p

A-111
Exam Schedule

>>>Click here for a printer friendly version of the Final Exam Schedule (Spring 2019).<<<

SATURDAY FRIDAY FRIDAY FRIDAY Reading Days
16 Feb 22 Feb 1 Mar 26 Apr 4/26 – 4/28
4:15-5:15pm 10:00am 10:00am 10:00am
Negotiations Evidence Focus for the Bar (Room 202) Con. Law Focus for the Bar (Room A-112)  Civil Procedure Focus for the Bar (Room 202) Reading Period
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
29 Apr 30 Apr 1 May 2 May 3 May 4 May
8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am
Business Associations §1 & §2 Criminal Procedure I §1 & §2
Federal Income Tax
 Corporate Tax
Federal Courts
 Constitutional Law §1, §2, & §3
Professional Responsibility §1 & §2
 Secured Transactions NO EXAMS
2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm
Sales White Collar Crime  Evidence
Florida Criminal Practice
Family Law
Guardianship Law
Wills & Trusts NO EXAMS
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
6 May 7 May 8 May 9 May 10 May
8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am
 Criminal Law §1, §2, §3, §4
Florida Constitutional Law §1, §2
Legal Methods & Essay Writing §1, §2, §3
 Land Use Planning Legislation and Regulation Advanced Legal Skills §1, §2
Bar Prep Skills I §1, §2
Property §1, §2, §3
Make-up Day
    Law School Commencement
2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm
Florida Criminal Procedure First Amendment Law Bar Prep. Skills II Make-up Day
Take-Home, Online, and/or Paper
Administrative Law

Alternative Dispute Resolution

Corporate Justice (online)

Copyright & Content Management

Estate Planning

Health Law & Policy

How Lawyers Get Paid (online)

Human Trafficking Law & Policy

Innovations & Inventions – Patents & Trade Secrets

Interviewing, Counseling, & Negotiating

Immigration Law

Juvenile Law Law

Office Management

Pretrial Practice

Professional Responsibility §1 & §2

Real Estate Development & Finance

Recreational Boating & Crusing Remedies

Transactional Skills

Transnational Security

>>>Click here for a printer friendly version of the J.D. Course Schedule (Summer 2019)<<<.
For Summer 2019 only, the administration is allowing all students to register for up to 9 credit hours without special permission (the limit is usually 7 credits).

Required Upper Level Courses
Course Section Required Upper Level Courses Credits Professor Days Time Location
685 01 Appellate Advocacy §1 2 Kravitz MW 1:30-3:30p 102
685 02 Appellate Advocacy §2 2 Kravitz MW 6:00-8:00p 102
685 03 Appellate Advocacy §3 2 Chan TTH 4:00-6:00p 102
685 04 Appellate Advocacy §4 2 Chan TTh 10:00a-12:00p 102
685 05 Appellate Advocacy §5 2 Warheit TTH 2:30-4:30p 215
685 06 Appellate Advocacy §6 2 Warheit TTH 6:00-8:00p 215
813 01 Business Associations 4 Butler TTH 9:00a-1:00p 202
620 01 Criminal Law 3 Singer TTh 12:45p-3:45p 104
826 01 Evidence 4 Hernandez MWTh 1:15-4:00p 219
826 02 Evidence 3 Lawson/Hernandez/Moore 6/24-7/11
M T W Th
MW: 11:30a-3:45p
TTh: 1:30p-5:45p
TBD
850 01 Professional Responsibility (L3 Students ONLY)++ 3 Sullivan TTh 12:45-3:45p CPD-113

++MPRE is 8/10/2019

Elective Courses
Course Section Elective Courses  Credits Professor Days Time Location
967B 01 Blockchain & Cryptocurrency Law 1 Catanzaro W 5:30-7:30p 202
808 01 Criminal Procedure I 3 Tibbs TTh 9:30a-12:30p 219
958D 01 Constitutional Law Focus for the Bar 1 Kang 6/17-6/20
MWTTh
MW: 1:30-4:30p
TTh: 12:45-3:45p
CPD-113
812 01 Federal Income Taxation 3 Butler TTh 4:00-8:00p CPD-113
828 01 First Amendment Law 3 Kang MTWTH 5/22-6/15 (final 6/15) 1:30-4:30p 202
880 01 Florida Constitutional Law 3 Judge Shepherd*/ Judge Davis* MW 6:30-9:30p 215
689 01 Healthcare Compliance (iLaw) 3 Crossley* ONLINE ONLINE ONLINE
752 01 Human Trafficking Law & Policy 3 Pati ONLINE ONLINE ONLINE
830 01 Immigration Law {S} 3 Fonte* TTh 2:00-5:00p 103
871A 01 Intellectual Property Overview 1 Nathenson Online 5/31, 6/7, 6/14, 6/21: Final Exam 6/28 9:00a-12:30p (must be online at this time) ONLINE
832 01 Marine Insurance 3 Costabel* MW 10:15a-1:15p 215
831 01 Law Office Management {S} 2 Abdo-Gomez* MW 5:15-7:15p 103
910 01 Legal Accounting 3 Sullivan TTh 12:45-3:45p 218
647 01 Legal Methods 2 Gibbs TTh 10:00a-12:00p 103
846B 01 Legal Research Boot Camp – Federal Law 1 Kravitz/Warheit Fri: 5/31, 6/14, 6/21, 6/28 1:00-4:30p 215
846C 01 Legal Research Boot Camp – State Law 1 Hurst* ONLINE 5/31-6/28 ONLINE ONLINE
888A 01 Legislation and Regulation 1 Light ONLINE ONLINE ONLINE
852A 01 Negotiations {S} ^(see important note below) 1 Harbaugh* Fri/Sat 6/7-6/8 F: 6/7 – 12:00-5:30p

S: 6/8 – 9:00a-5:30p

CPD-113
907 01 Partnership Taxation 3 Bennett* MW 4:30-7:30p 109-A
843 01 Real Estate Development and Finance {S} 3 Zeiner MW 10:00a-1:00p 218
815 01 Sales 3 Martin, J. MW 10:00a-1:00p 219
820 01 Secured Transactions 3 Martin, J. MW 2:00p-5:00p 202
745 01 Sports Law 3 Clark/Cummings* MTWTh 6/17-7/11 7:45-10:00p TBD
760 01 Trial Advocacy Practice {S} 3 Lafrance* TTh 6:00-9:00p 108
840 01 Wills & Trusts §1 (elective course-entering class 2016) 3 Singer TTh 4:00-7:00p 104

^Negotiations has reading assignments two weeks in advance of the start of class. Students must check their STU Email for details.

Seminars
Course Section Seminar Courses  Credits Professor Days Time Location
899H2 01 Internet Governance Law and Policy 2 Balleste TTh 1:00-3:00p 218
899Q 01 Jurisprudence 2 Kang MW 5/22-6/12^ 5:15-8:15p 218
899Q 02 Jurisprudence 2 Kang TTh 5/23-6/11^ 5:15-8:15p 218
899R 01 Moral Dilemmas 2 Fonseca-Nader MW 10:00a-12:00p 103
899Q2 01 UN Global Governance & Global Ethics 2 Wolff/Holland* ONLINE ONLINE ONLINE

^Paper due July 11, 2019

Clinics/Externships
Course Section Clinics/Externships^^ Credits Professor Days Time Location
857 01 Civil Practice Externship {S} 4 Martin, T.* T 6:30-9:00p 103
864 01 Criminal Practice Externship {S} 6 Martin, T.* T 6:30-9:00p 103
870 01 Florida Supreme Court Externship {S} 6 Dykas Offsite Offsite Offsite
865 01 Judicial Internship §1 {S} 4 Judge Lopez* T 6:30-9:00p 102
865 02 Judicial Internship §2 {S} 4 Judge Towbin Singer* T 6:30-9:00p 201
865 03 Judicial Internship §3 {S} 4 Judge Cooke* T 6:30-9:00p 201
Exam Schedule

>>>Click here for a printer friendly version of the Final Exam Schedule (Summer 2019).<<<

SATURDAY SATURDAY FRIDAY FRIDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
8 June 15 June 21 June 28 June 17 July 18 July 19 July
In-Class In-Class In-Class 8:30am 8:30am 8:30am
Negotiations First Amendment Law Constitutional Law Focus for the Bar Intellectual Property Overview Professional Responsibility Criminal Procedure I

Legal Methods

Evidence

Immigration Law

2:00pm 2:00pm 2:00pm
Wills & Trusts Business Associations Secured Transactions
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
22 July 23 July 24 July 25 July 26 July
8:30am 8:30am 8:30am 8:30am 8:30am
Sales Legal Accounting Florida Constitutional Law

Partnership Taxation

NO EXAMS NO EXAMS
2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm 2:00pm
Legislation & Regulation Criminal Law Blockchain & Cryptocurrency Law
Take-Home, Online, and/or Paper
 Appellate Advocacy

Federal Income Tax

Healthcare Compliance

Human Trafficking Law & Policy

Law Office Management

Legal Methods & Essay Writing

Legal Research Boot Camp – State Law

Legal Research Boot Camp – Federal

Marine Insurance

Marine Insurance

Real Estate Development and Finance

Trial Advocacy Practice

Seminar: Internet Governance Law and Policy

Seminar: Jurisprudence

Seminar: Moral Dilemmas

Seminar: UN Global Governance & Global Ethics

 

*Adjunct Professor or LL.M IHR Guest Lecturer; **Refer to STU Law Catalog for determination of requirement (this course exempt from curve); ***Refer to LL.M. IHR Schedule for details on exam due dates; ****Six credits for summer internships; {S} Skills Course

^^Important: Clinical courses must be manually registered with signed authorization by Dean Cece Dykas; *****Federal Appellate Project requires authorization from Professor Kravitz; Journals, Moot Court, Mock Trial, IMC registrations require approval of directing professor.